Tak blisko siebie, czyli przytulanie ma znaczenie

Kiedy Gabryń się pojawił na świecie nie miałam pojęcia jakie zabawy będą jego ulubionymi? Jak bawić się z takim maluszkiem? Po kilku tygodniach wspólnego obcowania stało się jasne, że największą frajdę sprawiają mu zabawy podczas których czuje bliskość. Wszelkie gilgotki,"pierdzenie" w brzuszek, masowanie to chwile kiedy młody był w swoim żywiole. Zabawki, które przy bliższym poznaniu go zaskakiwały to te ulubione, które towarzyszyły nam przez dłuższy czas. 

Kiedy Nelka była jeszcze pod moim sercem Gabinowski wspinał się na mnie, przytulał do domku siostry i wołał ją głaszcząc przy tym brzuch. Uwielbiałam te chwile, podobnie jak Nelka, która przy każdym takim zbliżeniu zaczynała fikać koziołki :)

Obydwoje uwielbiają być przytulani, więc nie ma dnia bez naszej "godziny miłości" kiedy to przytula się każdy z każdym. Mądre głowy już dawno potwierdziły fakt, że dzięki dobremu dotykowi dzieci rozwijają się prawidło zarówno na podłożu emocjonalny, jak i intelektualnym. Zgodnie z zaleceniami my przytulmy się kiedy tylko mamy na to ochotę (czyt. bardzo, bardzo często) Nelka widząc, że to takie przyjemne uczucie wszystkie swoje lale i misie również obdarza przytulasami.
Dzięki dobremu dotykowi dzieci rozwijają się prawidło zarówno na podłożu emocjonalnym, jak i intelektualnym. 

Szczeniaczek się się głośno prosi "przytul mnie", więc Nelka  tuli, ściska i drapie po uszku :)


W kolejnej odsłonie kampanii edukacyjnej „Pobawmy się”, ekspert Fisher-Price® dr Justyna Korzeniewska pokazuje, jaką rolę w kształtowaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem ma dobry dotyk rodzica.

Piąty tekst eksperta Fisher-Price® dr Korzeniewskiej uświadamia, jak ważny jest zmysł dotyku w prawidłowym rozwoju małego człowieka. Każda czynność wykonywana przy dziecku – kąpiel, przebieranie czy nawet zmiana pieluszki, wzmacnia więź rodzica z dzieckiem ale przede wszystkim daje mu ogromne poczucie bezpieczeństwa i miłości. Niemowlęta uwielbiają być dotykane, głaskane czy masowane a rodzice na podstawie obserwacji ich reakcji, lepiej i szybciej uczą się sprawować nad nimi opiekę.

Jak dotykać dziecko, żeby czuło się kochane i ufne? Przede wszystkim dobry dotyk powinien być pełen uczucia, delikatny, cierpliwy i ciepły. Od tego, w jaki sposób dziecko będzie dotykane w okresie pierwszych trzech lat swojego życia, zależeć będą jego relacje w dorosłym życiu, odporność na stres i budowanie relacji z innymi ludźmi. Pamiętajmy, że dziecko przytulane i dotykane jest dzieckiem szczęśliwszym. Przytulajmy dzieci  jak najwięcej, zwłaszcza, kiedy są małe!


Tekst powstał przy współpracy z marką Fisher-Price®.

Udostępnij:

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)