Smaki dzieciństwa

Zamykam oczy i przypominam sobie swoje smaki z dzieciństwa. Te truskawki zerwane prosto z krzaka, placek drożdżowy mojej cioci, który ciągle parzył mnie w język i kubek gorącego kakaa :) Pamiętam śniadania jedzone z mamą przy jednym stole i wieczorne kanapki z liściem sałaty. Moja mama od zawsze miała lekkiego świra jedzeniowego i dbała o to, żeby było "zdrowo". Kiedy moje koleżanki na obiad jadły schabowego z ziemniakami ja miałam kaszę gryczaną z surówką. Mama miała utrudnione zadanie, bo wegetarianką byłam odkąd pamiętam. Mięso pojawiło się w moim życiu grubo po 20 i tak naprawdę do dziś jem je w ilościach znikomych.


W zeszłą sobotę uczestniczyłam w warsztatach dotyczących zdrowego żywienia. Otyłość wśród dzieci rośnie w zastraszającym tempie. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się 3 - krotnie! Ktoś zaraz powie, że to wina fast food-ów. Ale momencik. Kto kupuje te hamburgery dzieciom? Rodzice żyją w ciągłym biegu, nie mają czasu na zrobienie porannych kanapek do szkoły czy wspólny obiad. Coraz częściej dzieci swój głód zaspawają niezdrowymi przekąskami popijając to wszystko colą. Nie patrzymy na to co wrzucamy do żołądka i niszczymy siebie.

Kluczowe znaczenie mają 3 pierwsze lata dziecka. To właśnie wtedy wyrabiamy mu nawyki żywieniowe i uczymy różnych smaków. Te 1000 pierwszych dni to czas programowania organizmu. Według WHO wyeliminowanie niewłaściwych czynników z diety oraz spadku aktywności fizycznej  pozwoliłoby uniknąć  80% przypadków chorób serca, udarów oraz cukrzycy typu 2, jak również 40% przypadków raka.

 Badania prowadzone przez IPCZD pokazują, iż co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę lub otyłość.
Ponad 14% dzieci w wieku 13-36 miesięcy ma nadwagę, a 13% otyłość. Niestety winę ponoszą najczęściej rodzice. Najczęstsze błędy dietetyczne niemowląt:
- zbyt duża liczba posiłków dziennie (zalecenie: 5-6 posiłków na dobę) . Aż 20% niemowląt otrzymuje 10 i więcej posiłków, nie licząc drobnych przekąsek!;
- zbyt szybkie rozszerzanie diety;
- za wcześnie „dania z dorosłego stołu” (aż 60% dzieci);
- za dużo soli, za dużo cukru!


To my uczymy nasze dzieci tego co powinny jeść.  Często na wyjazdach nasi znajomi dziwią się, że dzieciole piją gorzką herbatę, a brokuły i szpinak wcinają z apetytem. Nasze dzieci widzą co jemy my! Dla nich to codzienność - talerz pełen warzyw na parze czy ciemne pieczywo zamiast buły. Choć spora część może mnie odbierać inaczej w końcu sama jestem pączkiem to akurat w moim przypadku zdecydowana zasługa spierniczonej gospodarki hormonalnej :( Odkąd zaszłam w ciążę szczególnie dbam o to co dostarczamy naszemu organizmowi. O naszym żywieniu możecie poczytać np. tu kilk Pamiętajmy o tym, że to dziecię preferencje smaku kształtują się już w okresie płodowym. Pierwsze kubki smakowe powstające w 8 tygodniu ciąży. Pomiędzy 26, a 28 tygodniem ciąży nienarodzony jeszcze człowiek reaguje zmianami wyrazu twarzy na pobudzenie odmiennych receptorów smakowych. Więc to my jako świadomi dorośli musimy pamiętać o zdrowych nawykach żywnościowych!  

Udostępnij:

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)