Jak wybrać dobre przedszkole

Przyszedł czas, w którym dokonujemy wyboru, które przedszkole będzie tym "najlepszym" dla naszych trzylatków. Co jest najważniejsze przy wyborze odpowiedniej placówki? Każdy z nas chce wybrać miejsce, które pozytywnie wpłynie na rozwój naszego dziecka. Ja stworzyłam listę według, której oceniałam placówki:) W tym roku po raz kolejny stanęłam przed wyborem przedszkola. Na pytanie czym się kierowałam za drugim razem odpowiedź poniżej :)

LOKALIZACJA

Bliskość przedszkola to jeden z ważniejszych punktów. Przede wszystkim dlatego, że chodzimy tam spacerem, a nie ciśniemy się w komunikacji miejskiej. Nelka dobrze zna budynek i całą okolicę. Bardzo ważny także jest dla mnie widok znajomych dzieci, który młodej doda otuchy podczas pierwszych dni. Dzieci zakwalifikowane do placówki dzielone są na grupy względem miejsca zamieszkania dzięki czemu w grupie zawsze znajdzie się parę znajomych buź :)

PROGRAM

W przedszkolu nasze dzieci stykają się z wieloma aspektami edukacyjnymi. Dlatego tak ważne są dla mnie program i jakość prowadzonych zajęć. Bardzo podoba mi się wprowadzanie zajęć artystycznych, tygodni tematycznych oraz zajęć dodatkowych takich jak np. taniec. Warto porozmawiać z rodzicami obecnych przedszkolaków i dowiedzieć się jak wyglądają zajęcia, czy przedszkole uczestniczy w różnych programach, czy dzieci często chodzą na wycieczki itp. Przed zapisem malucha do przedszkola musimy przemyśleć co jest dla nas najważniejsze.

BEZPIECZEŃSTWO

Kilka razy słyszałam już historie o przedszkolakach wychodzących samodzielnie z przedszkola. Szczególną uwagę zwracam na zabezpieczenia. Czy wejście jest dla "każdego", czy Pani która oddaje dzieci opiekunom wie komu oddaje dziecko? Czy wejście jest zamykane i w końcu ile osób opiekuje się jak liczną grupą?

WIZYTA/OPINIA

Za pierwszy razem zasięgałam opinii innych rodziców, których dzieci chodziły do przedszkola którym byłam zainteresowana. W tym wypadku placówkę już znam, poznałam również personel i wiem do której grupy chcę skierować moją córkę. Pierwsze wrażenie nie zawsze jest dobre dlatego warto porozmawiać o tym z osobami najlepiej poinformowanymi (czyt. rodzicami obecnych przedszkolaków). Ważne jest też same obejrzenie przedszkola, zapoznanie się z rozkładem dnia i jadłospisem. Czy w razie problemów alergicznych menu będzie dostosowane do malucha?

Wybór przedszkola to bardzo ciężkie zadanie dla rodzica. To właśnie tam dziecko będzie stawiać pierwsze kroki ku samodzielności i socjalizować się z rówieśnikami. Dobrze wybrane przedszkole to świetny początek edukacji dla naszego dziecka i wspaniałe przygotowanie do rozpoczęcie edukacji w szkole :)

Udostępnij:

Komentarze

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z tym, co jest w artykule. Jest bardzo dużo czynników do wzięcia pod uwagę przy wyborze przedszkola. Bliskość przedszkola i bezpieczeństwo dzieci są podstawowymi kryteriami, na drugim miejscu jest u mnie kadra, bo nawet najfajniejszy program może być źle realizowany jeśli kadra mało z siebie daje albo jest wręcz nieciekawa. Nasza córeczka chodzi do Wielkiej Przygody w Gdańsku http://wielkaprzygoda.com/ i tu właśnie kadra mnie ujęła - ciepła, otwarta, kontaktowa. I to m.in. ich zasługa, że Majka tak lubi swoje przedszkole i po kilku dniach nieobecności w nim już tęskni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybór przedszkola to niezły egzamin dla rodziców 😁

      Usuń

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)