6 powód żeby spędzać czas na placu zabaw


Plac zabaw jest miejscem, które powoduje uśmiech na buzi każdego malucha :) To nie tylko huśtawki, piaskownice i zjeżdżalnie. To teren idealnie działający na rozwój naszych dzieci i nie tylko ten fizyczny :) Jesteśmy codziennymi bywalcami placów zabaw, a dlaczego warto na nich bywać przeczytajcie sami.
Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Urządzenia znajdujące się na placu zabaw doskonale wpływają na rozwój fizyczny dzieci. Huśtawka wygląda niepozornie, a uczy tak wielu rzeczy. Jednym z nich jest zachowanie równowagi, żeby nie fiknąć w drugą stronę :) Maluchy bujane przez rodziców nawiązują z nimi coraz większą więź :)  Kiedy dziecko samo zaczyna się na niej huśtać ćwiczy mięśnie nóg oraz koordynację ruchów. A co najlepsze wszelkiego rodzaju huśtawki wyciszają dzieci :)

Piaskownica daje olbrzymie pole do rozwoju naszej kreatywności :) To co wymyślają dzieci podczas zabawy w piachu zawsze mnie zaskakuje. Olbrzymie podziemne garaże, tunele, które kończą się w Japonii, cukiernie z kilkupiętrowymi tortami :) Odlot! W przypadku małych kopaczy piasek znacząco wpływa na rozwój dotyku oraz motoryki małej :) Starszaki ćwiczą precyzję ruchów budując piaskowe cuda :)

I tak jest z każdym jednym urządzeniem na placu, każde z nich coś wnosi w rozwój naszego dziecka. Fantastyczna sprawa i do tego kompletnie darmowa :)


Rozwój społeczny

Dzieciaki zwłaszcza te niechodzące jeszcze do przedszkola czy szkoły właśnie na placu zabaw nawiązują pierwsze znajomości z rówieśnikami. Tu uczą się różnego rodzaju norm społecznych oraz nabywają umiejętności jak funkcjonować w grupie :) Dlatego tak istotne jest aby dzieci mogły pobawić się same ze sobą bez wsparcia mamy helikoptera :) Bądź obok, obserwuj, ale nie wtrącaj się za każdym razem kiedy Twojemu dziecku, ktoś zabierze łopatkę :)

Uczą cierpliwości

Kolejka do zjeżdżalni, huśtawki czy jakiekolwiek obleganej atrakcji czasami ciągnie się
w nieskończoność. Dzieciaki dzielnie stoją pilnując swojej kolejki :) Nauka cierpliwości bywa bardzo trudna, więc widok płaczącego i głośno krzyczącego dziecka "zejdź teraz jaaaaaa!" to normalne zjawisko. Warto wytłumaczyć maluchowi, że za chwilę to ono będzie szaleć na wymarzonym sprzęcie, a czekanie można umilić sobie inną zabawą :) Bardzo przydatna umiejętność, zwłaszcza dla rodziców, którzy sporo podróżują z maluchami :)

Poprawiają nastrój

Zabawa na świeżym powietrzu powoduje, że endorfiny szaleją z radości dzięki czemu samopoczucie malucha zdecydowanie się poprawia. Uwaga nie można za szybko opuszczać placu zabaw, bo spadek dobrego nastroju będzie błyskawiczny :) Dajmy zmęczyć się naszym dzieciakom dzięki czemu oni będą szczęśliwsi, a my będziemy mieli sporo czasu wieczorem kiedy to nasze bardzo zmęczone dzieci szybko zasną :)

Zwiększają sprawność intelektualną

Niewiarygodne prawda? Dzieciaki uczą się od siebie nawzajem. Są świetnymi obserwatorami, a podczas wspólnych zabaw bardzo szybko przyswajają nową wiedzę. Doskonałym przykładem na to jest zabawa młodszych dzieci ze straszakami :)

Uprzyjemnia czas...rodzicom :)

Mój stosunek do spędowiska na placach zabaw, kiedy zostałam mamą zmieniał się zależnie od nastawienia moich dzieci. I tak najpierw byłam obojętna, następnie dostawałam ciarek na ciele na samą myśl  o spędzaniu tam czasu. Do chwili, kiedy plac zabaw stał się elementem naszej codzienności :) Oni szaleją, a ja mam czas na totalny relaks i ploteczki :)
 Plac zabaw daje nam możliwość poznania innych ludzi. Nie tylko dzieci mogą zawierać na nim znajomości! Warto pogadać z innymi mamami, a może poznacie kogoś kto Wam umili pobyt na jednej z ławeczek :)
Przyznam Wam się szczerze, że gdyby nie "moje" dziewczyny pewnie plac zabaw nie byłyby przeze mnie tak uwielbiany :) Wspólne pogaduchy, pomoc przy zaopiekowaniu się dzieckiem kiedy trzeba pobiec do domu po drugie spodenki są bezcenne :)

Nie ma co się zastanawiać place zabaw są fantastyczne! Zabieraj dzieci i baw się razem z nimi. W końcu dzieciństwo jest do tego czasu dopóki tyłek nam się mieści w huśtawce :)


Udostępnij:

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)