Różnica wieku między dziećmi - jaka jest najlepsza?


Różnica wieku pomiędzy dziećmi to od zawsze wielki dylemat rodziców. Prawda jest taka, że każda ma swoje plusy i minusy. Planując dzieci najlepiej wybrać optymalną wersję dla nas samych :) Pomiędzy dzieciolami jest 3 lata różnicy rocznikowo, dokładniej rzecz biorąc dzieli ich 2,5 roku. Czy to idealna różnica wieku?Wiedziałam, że moja druga ciąża nie będzie należała do łatwych, wiec zaplanowaliśmy ją na okres, kiedy Gabinowski był już ogarniętym maluszkiem i sporo rzeczy robił samodzielnie przy mojej małej pomocy. Chodził do żłobka, więc miałam spokojnie te kilka godzin dla siebie. Tyle z planów :) Żłobek okazał się kompletnym niewypałem, a ja dostałam zakaz wstawania na samym początku ciąży. Jak widzicie planowanie niekoniecznie zawsze nam wychodzi :) Po ciężkich 9 miesiącach wszystko wydawało się się super łatwe i tak było :) Po prawie 3 latach z maluchem, kolejne dziecko nie stanowi dla ciebie Mount Everestu. To kolejna cudowna istota, która bardzo naturalnie wkracza w nasze progi. Zapytana wtedy krzyknęłabym głośno "3 lata to idealna różnica wieku", ale wreszcie nastał moment, kiedy Nelka rozpoczęła przemieszczanie się po mieszkaniu i walkę o co fajniejsze łupy swojego brata. Okres kiedy młoda miała pół roku, a Gabin 4 lata to istna Sparta w domu :)

Dziś kiedy Nela ma prawie 4 lata, a Gabinowski 6,5 świat wygląda zupełnie inaczej. Potrafią bawić się ze sobą długi okres czasu, w międzyczasie z 5 razy pokłócić i wycałować na zgodę. W sumie to Nela całuje, a Gabin ucieka i mówi, że dziewczyny są obleśne :)Widzę, że ta różnica wieku jest bardzo dobra, ze względu na ich wspólną nić porozumienia. A także na nas rodziców, którzy mieli sporo czasu na ustalenie rytmu i życia z jednym dzieckiem :) 

Różnica w okolicach 1/2 lat jest jeszcze fajniejsza dla dzieci, ponieważ młodsze szybko nadgania do starszego i tworzą świetny duet. Jednak dla rodziców to wyższa szkoła jazdy, najczęściej bez trzymanki. To zdecydowanie różnica wieku dla bardzo odważnych i pełnych sił rodziców :) 

3/4 lata to optymalna różnica dla dzieciaków. Po upływie kilkunastu miesięcy zaczynają zgrywać się ze sobą. Pojawia się oczywiście zazdrość i mnóstwo małych i większych awantur, ale czy istnieją rodzeństwa, które się nie kłócą? Okiem rodzica to dobry moment na powiększenie rodziny. Starszak jest już zazwyczaj odpieluchowany, rozpoczyna przygodę z przedszkolem, więc ułożenie nowego planu dnia jest dużo łatwiejsze niż w przypadku mniejszej różnicy wieku. Patrząc z punktu ekonomicznego też zazwyczaj jest łatwiej, mama często wraca już do pracy i naprawia budżet rodzinny.

Rożnica powyżej 5 lat jest dla wygodnych rodziców :) Zawsze marzyłam o dużej rodzinie, ale wiedziałam, że trzeci maluch pojawi się najszybciej kiedy Nelka będzie miała koło 5 lat. Starsze dzieci są już ogarnięte. Jest dużo spokojniej, a starszaki chętnie pomagają przy maluchu zamiast podszczypywać go, kiedy rodzice nie widzą. Minusem jest kontakt pomiędzy dziećmi. Starsze rodzeństwo będzie zakochane w młodszym, jednak nie będzie to typowy team, który razem knuje przed rodzicami. 

Czy istnieje różnica idealna? Chyba nie,  jednak ja po kilku latach macierzyństwa odkryłam te najlepsze dla nas :) Tego samego życzę Wam :)

Udostępnij:

Komentarze

14 komentarze:

 1. U moich siostrzeńców jest 3,5 roku różnicy, troche mało chyba, a moja córka niestety jest jedynaczką :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało? Moim zdaniem to świetna różnica wieku:))

   Usuń
 2. U nas jest to 13 lat i dużo za duża, a jaka jest najlepsza chyba nie ma takiej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomiędzy moim mężem, a jego siostrą jest 10 lat i pomimo tego, że kochają się bardzo przez wiele lat mieli dwa różne światy.

   Usuń
 3. Zgadzam się z przedmówczynią - nie ma najlepszej różnicy między dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy istnieje coś takiego jak "idealna różnica wieku". Jeśli nie jest za duża ani za mała, to jest idealnie :P No i wszystko zależy oczywiście od oczekiwań i planów rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie 5 lat. Różnica idealna

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie da się zaplanować nici porozumienia między dziećmi. Czasami, gdy jest mała różnica wieku, dzieci nie chcą się bawić ze sobą, a czasami starsze lubi opiekować się młodszym. U mnie różnica wieku między dziećmi wynosi: 3, a potem 6 lat i jakoś dałam radę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nić porozumienia to zdecydowanie kwestia charakterów, aczkolwiek jest ona dużo bardziej prawdopodobna przy mniejszej różnicy niż te kilkuletniej.

   Usuń
 7. Nie wyobrażam sobie mniejszej różnicy wieku niż u moich dzieci, dobrze mi z tym, że dzieci ich aż tyle lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze jest to, żeby Wam było dobrze więc brawo:D

   Usuń
 8. U w mnie w rodzinnym domu różnice wahały się od roku do 3 lat i tylko takie znam. Ale znam masę rodzin, gdzie różnica była większa i w ogóle nie stanowiło to problemu. Podziwiam natomiast matki, które rodzą rok po roku, to jest mega wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też wydaję mi się, że dla każdego rodzica inna różnica wieku będzie idealna. U nas z wyboru i zgodnie z planem niespełna 4 lata różnicy. Choć kiedyś myślałam, że dwa będzie idealnie, jednak posiadając już jedno dziecko życie szybko zweryfikowało moje marzenia o tak małej różnicy wieku. To z jednej strony moja wygoda, bo nie musiałam martwić się, że zbyt Mały Krzysiu będzie wymagał jeszcze sporo opieki i pomocy... z drugiej jednak teraz właściwie ledwo wyszłam z jednych pampersów zaczęły się kolejne, ledwo zaczęłam przesypiać całe noce bez pobudek i wędrówek to zaczęło się na nowo :D Tak czy siak spodziewam się i tego co było u Ciebie czyli walki o zabawki itp, ale Mała ma 4 mc, więc mam jeszcze chwilę spokoju :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)