W oczekiwaniu, czyli co czytamy dzieciom spodziewając się maleństwa.


Pojawienie się nowego członka rodziny to przełomowy moment dla każdego z nas. Jednak bez dwóch zdań to świat dziecka przechodzi największą rewolucję. W domu zagości malutki człowiek, który będzie wymagał od nas całkiem sporo czasu, miłości i naszej uwagi. Czas, który wcześniej rozkładałam na dwa, za chwilę drastycznie skróci się dzielony na trzy. Dlatego oprócz rozmów sięgnęłam po całkiem lektury obrazujące oczekiwanie i rosnącą miłość pomiędzy rodzeństwem :)


Krótka historia o miłości, czyli druga część słynnej książki "Miłość" TU możecie o niej poczytać :) "Moja młodsza siostra" to pozycja idealna na czas oczekiwania. Pokazuje nam świat oczami małego Archibalda, który właśnie spodziewa się swojej młodszej siostry...

"Pewnego dnia rodzice powiedzieli mi, że będę miał siostrzyczkę
Nie przypominam sobie żebym ich o nią prosił. Ale mimo wszystko się ucieszyłem"

Astrid Desbordes i Pauline Martin pokazuje nam jak wyglądają relacje pomiędzy dwójką dzieci. Nie jest to książka pisana lukrowanym językiem, i pewnie dlatego tak mnie wzruszyła. Czytają ją widzę nasz dom, prawdziwe relacje pomiędzy dziećmi :) Jest pokazania wielka miłość, ale także zazdrość, która pojawiania się całkiem naturalnie wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny. Wydawnictwo Entliczek moim osobistym zdaniem wydało jedną z lepszych książek dla dzieci, które niebawem zostaną starszym rodzeństwem. Jeżeli nie czytaliście jej jeszcze koniecznie nadróbcie, na pewno Was zachwyci :)Moja druga ulubiona pozycja, to również ulubiona pozycja Neli "puk, puk jest tam kto? W brzuchu naszej mamy" autorstwa Jo Witek. W tym przypadku narratorem jest mała dziewczynka, która niebawem zostanie straszą siostrą. Obserwuje zmiany w ciele swojej mamy i piękny sposób rozmawia ze swoją młodszą siostrą.  
Wzrusza mnie za każdym razem, kiedy ją czytam. Zapewne duży wpływ na mój stan ma fakt, że Nelka podobnie jak narratorka czeka na swoje młodsze rodzeństwo przepełniona ogromną miłością. Całuje brzuszek, śpiewa piosenki, opowiada co się dzieje i w swoimi monologu porusza wiele bardzo ważnych dla dziecka kwestii. 
Książka posiada ukryte okienka, które cieszą się u dzieci ogromnym zainteresowaniem. Pomimo wielokrotnego czytania książki, za każdym razem otwarte okienko ukazujące małego człowieka znajdującego się w brzuchu sprawia dzieciom frajdę :)
To pozycja, która skupia się na okresie ciąży, napisana w bardzo prosty sposób. Jednak to właśnie 
ten minimalizm chwycił mnie za serce najbardziej :)


Udostępnij:

Komentarze

2 komentarze:

  1. Warto dzieciom uświadamiać, że młodsze rodzeństwo nie będzie oznaczało końca zainteresowania nimi. Fajna książeczka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od nas, rodziców, zależy właśnie jak przygotujemy starsze rodzeństwo na pojawienie się nowego członka rodziny. Podoba mi się ta książeczka.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)