11 miesięcy ZoiNasza panienka skończyła 11 miesięcy:) Mała dziewczynka, która wprowadziła masę miłości do naszych czterech ścian. Odkąd zaczęła chodzić coraz częściej pokazuje, jak bardzo staje się niezależna. Biega, gdzie nóżki ją poniosą rozsyłając uśmiechy na lewo i prawo.

Według moich obserwacji w tym miesiącu zdecydowanie rozwinęła się funkcja poznawcza naszej dziewczynki. Jest bardzo ciekawa świata, obecnie najlepiej poznaje świat wkładając różne dziwne rzeczy do buzi. Jako wytrawny smakosz gustuje w pisaku, zwłaszcza czarnoziem cieszy się uznaniem. Nie pogardzi kamykami i kolorowymi liśćmi. Już boje się jesieni:) Chce wszystko dotknąć i zobaczyć, a jazda w wózku już jest zdecydowanie passe.

Widzę, że stara się powielać nasze zachowania. Uwielbia myć ząbki, i podejmuje pierwsze próby mycia swojego ciała - przeuroczo głaszcze się po brzuszku, kiedy widzi jak starszaki się myją. Podobnie jest z jedzeniem i piciem, odrzuca karmienie bo obserwuje nas i próbuje jeść podobnie jak my. Pozwalam jej na wiele bo wiem, że początki bywają bardzo "brudzące". Jednak aby dziecko nabyło umiejętności musi je ćwiczyć. Więc bardzo zaprzyjaźniłam się z mopem i mokrymi chustkami:)

Nawiązuje kontakt z dorosłymi, ale nadal jest bardzo ostrożna i nie lubi, kiedy obca osoba ją dotyka. Dzięki straszakom bardzo lgnie do dzieci, ale również tylko tych znajomych) Zaczyna się wstydzić, chowając się pomiędzy moim nogami:) Od jakiegoś czasu bawi się wspólnie ze straszakami. Coraz lepiej jej to wychodzi, chociaż zamiast układać klocki i pudełka to najbardziej lubi robić "bam" śmiejąc się przy tym uroczo.

Na chwilę obecną mamy już uregulowany sen. Młoda kładzie się około 19.30 , pobudki są dwie jedna około północy, druga w okolicach 4.30. Pobudka ma miejsce w okolicach 7.30-8.00 rano. W ciągu dnia ma jedną dłuższą drzemkę około 10.30, i taką 30 minutową około 15/16.

Jej ulubionym posiłkiem jest zdecydowanie mleko mamy. Jada śniadania najczęściej jogurt 
z owocami/owsiankę lub kaszę. Na obiad ma to co my. W między czasie owoce i na kolację porcja mojego mleka. W nocy budzi się na małe co nie co:)

Trochę statystyki

- nauczyła się  bić brawo mówić przy tym "bławo" oraz wkręcać żaróweczki,
- chodzi już bardzo sprawnie, 
- kiedy się uderzy, mówi "Bam, bam"
- kopiuje zachowania starszaków,
- myje ząbki i brzuszek samodzielnie,
- słysząc muzykę zaczyna się bujać do rytmu,
- bardzo chętnie "czyta",
- ulubiona zabawa to chowanie, a kuku i rozwalanie wszelkiego rodzaju wież,
- bardzo lubi lale, nawet z jedną śpi,
- ma 4 ząbki, kasowniczek z prawdziwego zdarzenia,
- intensywnie poznaje świat poprzez zmysł smaku,
- pieluszki rozmiar 4,
- wagowo nic się nie zmieniło waży niecałe 9 kg,
- mierzy około 75 cm,
- rozmiar ubranek 74/80.Udostępnij:

Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarze, nawet nie wiecie ile radochy nam sprawiają:)